Poprad je dejiskom druhého Národného stretnutia mládeže P15

01.08.2015 08:34

Poprad je dejiskom druhého Národného stretnutia mládeže P15

Poprad 31. júla (TK KBS) Poprad je oddnes dejiskom Národného stretnutia mládeže P15, ktoré nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM). Špeciálny program šitý na mieru, v ktorom počas najbližších troch dní vystúpi viac než tristo profesionálnych a amatérskych hostí, je zameraný na odkrývanie pokladov. Láka na umelecké čísla, ale aj na slávenia a modlitby, ktoré sa mladým predstavia v netradičnom šate. Vyše tritisíc ľudí, ktorí sa na podujatie zaregistrovali, čaká expedícia s túžbou objaviť poklady živej Cirkvi. Na akcii, ktorú centrálny tím spolu s dobrovoľníkmi chystal jeden a pol roka, vyvrcholí špeciálna duchovná príprava Čistý rok. Mladí zaplnia celé mesto, najväčšia časť programu sa uskutoční v Aréne Poprad a v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Pod Tatrami mladí symbolicky odštartujú aj duchovnú prípravu na SDM, ktoré sa o rok uskutočnia o rok v Krakove. Prebiehať bude pod názvom "Milosrdný rok". Nadviaže na Jubilejný rok milosrdenstva, ktorý ohlásil pápež František.

P15, ktorého generálnym partnerom je mesto Poprad, potrvá do nedele. Nebudú v ňom chýbať katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. P15 má 15 patrónov, logo i hymnu. Naspievala ju Sima Martausová. Predchádzal mu pracovný týždeň dobrovoľníkov. "Príprava začala už vlani v septembri, kedy sme pripravili mládežnícky program 7BOLESTNÁ v Šaštíne. Na program sme nadviazali novembrovou púťou kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta pápež Jána Pavol II. V súčasnosti prebieha jeho putovanie v rámci príprav na SDM v Poľsku," hovorí kňaz Ondrej Chrvala, hlavný zodpovedný za P15, ktoré nadväzuje na Národné stretnutie mládeže R13 (2013). Bola to alternatíva pre tých, ktorí nemohli vycestovať na SDM v Rio de Janeiro. Navštívilo ju okolo tritisíc mladých ľudí z viacerých krajín. Podnetom pre ne boli SDM. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II.

"Pápež František vybral ako tému na stretnutia mládeže v tomto roku blahoslavenstvo: "Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha". V Poprade na P15, kúsok od Poľska, kam budeme putovať o rok, rozoberieme blahoslavenstvo na "súčiastky". Pozrieme sa naň hlbšie a z iného pohľadu," hovorí režisér P15 Pavol Danko. V prvý deň, ktorý sa začne už dnes o 15:00 h otváracím ceremoniálom s názvom 1984, bude v centre pozornosti srdce. Vystúpia rôzni hostia, napríklad skupiny Ameň Kameň, Tanečné divadlo ATak, ForDžoj či Projekt 36 a Ochotnícky divadelný súbor Šariš W.P.E. Tím plánuje i sprievod ulicami Popradu spojený s charitatívnou zbierkou šatstva. V Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie je potom naplánovaná svätá omša, po ktorej odhalia pamätnú tabuľu sv. Jánovi Pavlovi II. Predsedať jej bude spišský biskup Štefan Sečka, mladým sa prihovorí košický arcibiskup Bernard Bober. Po agapé sa mladí stretnú v skupinkách a program ukončí netradičná krížová cesta, ktorú chystá bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Vystúpi i Pavel Helan z Čiech, vychádzajúca hviezd a českého hudobného neba.

Druhý - sobotný deň - sa ponesie v znamení témy "poklady". Program odštartujú modlitby, ktoré bude mať každá diecéza samostatne. Nasledovať bude katechéza Hľadá sa poklad s bratislavským eparchom Petrom Rusnákom doplnená o svedectvá a umelecké čísla. Predstaví sa i autorka hymny P15 Sima Martausová. Po stretnutí v skupinách mladí spoznajú dar sv. liturgie prešovským pomocným biskupom Milanom Lachom. Sobotné popoludnie bude patriť rehoľníkom, ktorý slávia Rok zasväteného života. Na Námestí sv. Egídia chystajú tzv. EXPO povolaní - prehliadku aktivít a činností reholí, hnutí, inštitútov a pro-rodinných organizácií. Sprievodnými aktivitami budú open air koncert zasvätených, divadelné predstavenia, športové a oddychové aktivity v meste Poprad a adorácie v kostole s relikviami patrónov P15. Program vyvrcholí vigíliou so žilinským biskupom Tomášom Galisom a projektom Godzone.

"V nedeľu venujeme veľkú časť programu blahoslavenstvám. Spustíme i prípravy na Svetové dni mládeže v Krakove. Z toho dôvodu bude mať celý nedeľný program poľskú príchuť. Chýbať nebudú „heslá“ ako Chopin, Sienkiewicz, Wojtyla, Faustína či Krakov. V programe zaznejú piesne poľského skladateľa Piotra Rubika, ktorý nám dal špeciálny súhlas preložiť ich do slovenčiny. Budeme sa modliť Korunku Božieho milosrdenstva," odkrýva Danko. Po chválach s rožňavským biskupom Stanislavom Stolárikom si mladí vypočujú katechézu sekretára Kongregácie pre východné cirkvi Cyrila Vasiľa. Predstaví sa aj klavírny virtuóz Richard Rikkon. P15 vyvrcholí spustením Milosrdného roka - duchovnej prípravy na SDM 2016 v Krakove a svätou omšou, ktorú bude celebrovať predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. V Poprade sa očakáva účasť takmer všetkých biskupov Slovenska. Pod Tatry tiež dorazia stovky rehoľníkov z celého Slovenska. Podrobný program je možné nájsť na stránkeP15.

* * * *

Na Národnom stretnutí mládeže P15, ktorá sa dnes začalo v Poprade, privítali svetový unikát. Do Arény Poprad, kde oficiálne akciu otvorili, priniesli najscestovanejší kríž na svete. Ide o kríž Svetových dní mládeže (SDM), ktorý odovzdal mladým z celého sveta ešte v roku 1984 svätý Ján Pavol II. Od roku 1985 sprevádza všetky doterajšie SDM. Navštívil Taliansko, Argentínu, Španielsko, Poľsko, Spojené štáty, Kanadu, Filipíny, Francúzsko, Nemecko, Austráliu i Brazíliu. Pod Tatry priniesli tento vzácny dar z Krakova - dejiska najbližších SDM. P15 je pozvánkou pre slovenských mladých na ich ceste do Poľska. Prevzatie kríža je súčasťou príprav na svetové podujatie, na ktorom sa o rok očakávajú vyše dva milióny mladých ľudí z celého sveta.

Kríž SDM je vysoký 3,8 metra a široký 175 cm. Súčasťou je i podstavec. Váži 40 kg. Mládeži ho zveril svätý pápež Ján Pavol II. (22. apríla 1984). Od roku 1994 putuje pred SDM v diecézach hostiteľskej krajiny a svoju púť potom končí v meste konania SDM. Býva tiež súčasťou krížovej cesty na SDM. Zvykom je, že počas záverečnej svätej omše, kedy pápež oznámi, kde sa uskutočnia nasledujúce SDM, mladí z hosťujúcej krajiny odovzdávajú kríž skupine mladých ľudí z krajiny, ktorá preberá štafetu SDM. Naposledy ho prevzali Poliaci od Brazílčanov. U našich susedov putuje od apríla 2014, potom ho prijali v krajinách strednej a východnej Európy. Za 30 rokov prekonal milióny kilometrov, nosili ho už na pleciach, autami, lietadlami, na psích záprahoch i lodi.

Kríž, ktorý dnes prišiel na Slovensko, nie je originál. Pred rokmi ho nahradili kópiou, pretože jeho púte ho príliš poškodili. Prvý oficiálny kríž mládeže stojí v medzinárodnom mládežníckom centre sv. Vavrinca v Ríme, ktoré založil Ján Pavol II. a zveril ju Pápežskej rade pre laikov, organizátorovi SDM. V roku 1985, keď bolo Československo ešte v komunizme, sa ho tajne podarilo mladým dopraviť ku kardinálovi Františkovi Tomáškovi. Dvanásť študentov ho vtedy prinieslo v autobuse do Prahy. Istý reštaurátor odborne rozobral tento kríž, aby sa mohol nepoškodený opäť spojiť. Na Slovensku už kríž privítali dvakrát. Po slovenských diecézach putoval v roku 2003, kedy sa mladí pripravovali na príchod Jána Pavla II. a minulý rok v rámci príprav na P15.

"Pápež Ján Pavol II. chcel, aby sa kríž stal znamením lásky Boha k mladým ľuďom vo všetkých kútoch sveta. Na kríži sa nachádza nápis: "Neste ho po zemi ako znamenie lásky Pána Ježiša k celému ľudstvu a ohlasujete všetkým, že vykúpenie a spása je len v Kristovi zomrelom a zmŕtvychvstalom". Aj my chceme vďaka nemu ohlasovať Krista," vysvetľuje význam jeho púte Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, ktorá organizuje Národné stretnutie mládeže P15 v Poprade. Spolu s krížom prišla aj ikona Panny Márie. Je vysoká 118 cm, široká 79 cm a má 38 kg. Mladým ju venoval Ján Pavol II. v roku 2003. Je to ďalší symbol viery, ktorý nosia mladí po celom svete. Počas dňa ju vystavili v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie.

Prijatie kríža bolo záverečnou bodkou oficiálneho otváracieho ceremoniálu P15. Niesol sa v duchu roku 1984. Program, zložený z hudobných a tanečných vystúpení, bol spojený práve s týmto rokom. S krížom sa mladí vydali na peší sprievod ulicami Popradu, ktorý bol spojený s jednorázovou charitatívnou zbierkou šatstva. Tím P15 ju spoluorganizuje so Slovenskou katolíckou charitou. "Je veľmi chvályhodné, že aj mladí ľudia sú ochotní pomáhať núdznym," hovorí Ján Regeci zo charity. Večerný program prvého dňa vyvrcholí na svätej omši v Konkatedrále, spoločnou večerou mladých z prinesených darov, stretnutím v skupinkách a originálnou krížovou cestou s bratislavským pomocným biskupom Jozefom Haľkom. Na akciu, ktorá priamo nadväzuje na SDM, príde vyše 3000 ľudí z celého Slovenska. Prišli na ňu takmer všetci biskupi a desiatky hostí zo zahraničia.
Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150731012