Tento mesiac sa končí slovenská registrácia na Svetové dni mládeže

01.05.2016 10:38

Bratislava 1. mája (TK KBS) Mladí, ktorí sa chcú prihlásiť na Svetové dni mládeže (SDM) v Krakove, tak môžu učiniť už len posledný mesiac. Do konca minulého sa ich zaregistrovalo vyše 3 000 zo všetkých kútov Slovenska. Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Kanet, n.o., ktorí spolu s mládežníckymi organizáciami a inštitúciami zabezpečujú registráciu na púť mladých do Poľska, upozorňujú, že registrácia je k účasti nevyhnutná. Očakávajú, že na akciu, na ktorú ich pozval pápež František, príde okolo 5 000 Slovákov. Druhá fáza slovenskej registrácie sa skončí v posledný májový deň, potom sa už bude dať registrovať len na oficiálnej poľskej webstránke SDM. Špeciálne na ňu upozorňuje aj nové promo video. Mladí Slováci v ňom pozývajú do Krakova priamo z miesta diania.

"V týchto dňoch vrcholia naše prípravy do Krakova. Doťahujeme množstvo detailov, napríklad rokovania s mestom, kde bude slovenský program, obsahovú stránku brožúry pre pútnikov i slovenský balík pútnikov. Zároveň aktívne hľadáme sponzorov, ktorí pokryjú niektoré náklady spojené s organizovaním slovenskej výpravy do Krakova. Dolaďujeme a cvičíme slovenský program, ktorý bude v mestečku Skawina," hovorí vedúci centrálneho tímu SDM na Slovensku Ondrej Chrvala. "Práve dnes zároveň štartujeme posledný mesiac slovenskej registrácie. Vďaka nej získajú prihlásení balíček pútnika, stravu, dopravu v Krakove, ubytovanie, voľné vstupy na slovenský program v Skawine, ako aj program SDM v Krakove a ďalšie výhody," dodáva tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

Pútnici majú, v rámci slovenskej registrácie, na výber tri varianty. Prvý zahŕňa celú púť, ktorá pozostáva z účasti na predskokanovi SDM - Dňoch v diecézach, samotných SDM a dopravy (od 20. do 31. júla). Druhým je účasť na SDM s dopravou (od 25. do 31. júla), bez absolvovania Dní v diecézach, počas ktorých poľské hosťujúce diecézy pripravujú špeciálny program pre pútnikov. Tretím variantom je účasť na SDM s vlastnou dopravou (od 25. do 31. júla|. Cena balíka pútnika v Poľsku je 180 eur, plus desať eur príspevok do fondu solidarity Pápežskej rady pre laikov na podporu mladých z ekonomicky slabších krajín. Celková cena, spolu so slovenským balíkom pútnika, je 230 eur. Okrem toho bude poplatok za cestovné, ktoré sa v diecézach a organizáciách, ktoré ponúkajú registráciu, líši.

Zaregistrovať na SDM sa dá iba vyplnením formulára a uhradením poplatku na účet diecézy či organizácie, cez ktorú sa pútnik zaregistruje. Ich zoznam je na stránke www.svetovednimladeze.sk (časť Registrácia). Ak sa niekto chce registrovať na SDM na kratšiu dobu, prípadne mu nevyhovuje kompletný balík, ktorý ponúka slovenská registrácia, je potrebné sa registrovať samostatne na oficiálnej poľskej webstránke SDM. Svetové dni mládeže sú najväčším celosvetovým stretnutím veriacich mladých so Svätým Otcom. Organizátori očakávajú, že na ne príde okolo 2,5 milióna mladých ľudí. Doteraz sa na ne prihlásilo takmer 600 tisíc ľudí zo 170 krajín.